Dlaczego łazienkoteka?
 
60 dni na zwrot
 
do 10% rabatu
 
24h realizacji zamówienia
 
Darmowa wysyłka od 1850zł

Jak zabudować wannę?

Opublikowano przez      22/12/2020    0 Komentarze
Jak zabudować wannę?

Wanna może stanowić doskonałą alternatywę dla brodzika, a w odróżnieniu od niego pozostawia możliwość zażywania długich, relaksujących kąpieli. Co więcej, jeśli umieścisz na niej parawan, będziesz mógł korzystać z niej tak samo, jak ze zwykłej kabiny prysznicowej. Zamontowanie wanny wymaga jednak umiejętnego zagospodarowania przestrzeni, czyli stworzenia zgrabnej, funkcjonalnej zabudowy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak się do tego zabrać i na jakie materiały warto postawić, zapraszamy do lektury. Jako firma działająca od lat w branży wyposażenia łazienek, mamy w tej kwestii spore doświadczenie i chętnie podzielimy sia naszą wiedzą!

Kiedy, gdzie i jak można zabudować wannę?

Zabudowanie wanny należy przemyśleć jeszcze na etapie projektowania łazienki. Jeśli zaaranżujesz to miejsce w ciekawy sposób, możesz ukryć mało estetyczną, spodnią stronę, a przy okazji stworzyć w pomieszczeniu wrażenie harmonii i schludności. Dzięki temu Twoja łazienka będzie wyglądać jak dzieło zawodowego projektanta wnętrz, a Ty będziesz mógł łatwo utrzymać ją w czystości bez konieczności sprzątania trudnodostępnych miejsc.

zabudowa wanny

Jeśli wybierzesz wannę wolnostojącą, nie będzie potrzeby wykonywania zabudowy. Tego rodzaju modele wyglądają bardzo efektownie, ale tylko w pomieszczeniach o odpowiedniej wielkości. W przypadku mniejszych łazienek lepszą opcją są wanny przyścienne przeznaczone do zabudowy. Wymagają one znacznie mniej miejsca i mogą stanowić świetną alternatywę dla brodzików. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, warto umieścić na nich wygodny, uchylny parawan. W zależności od modelu, wanny możesz zastosować w zastępstwie kabin:

  • kwadratowych,

  • narożnych,

  • prostokątnych,

  • przyściennych,

  • półokrągłych.

Klasycznie, czyli płytki w akcji

Najbardziej oczywistym materiałem do obudowania wanny są płytki łazienkowe. Możesz użyć tych samych, które położyłeś na ścianach, albo stworzyć świadomy kontrast i wyodrębnić optycznie wannę. Pamiętaj jednak, że kafelki na ścianach i obudowie muszą do siebie pasować. Najlepiej sprawdzają się takie duety:

  • pozytyw-negatyw (np. płytki czarno-białe i biało-czarne),

  • zupełnie odmienne kafelki – powtórzone w jeszcze innym miejscu łazienki, np. przy umywalce lub toalecie,

  • ten sam wzór, ale inny wymiar kafelek. Pamiętaj, że w przypadku wanny półokrągłej czy narożnej, będzie trzeba ciąć płytki w pionie. Im mniejszy format wybierzesz, tym łatwiej wykonasz z nich łuk.

Designerskie schowki na wymiar

Planując wykonanie zabudowy, nie musisz wcale rezygnować z kreatywnego wykorzystania przestrzeni pod wanną. Przeciwnie – jeśli układ łazienki pozwala Ci na swobodny dostęp w tamten rejon, warto pokusić się o wykonanie jednego lub kilku funkcjonalnych schowków. Mogą one pełnić zupełnie odmienne funkcje w zależności od tego, w jaki sposób je wykończysz.

  1. Jeśli będą zamykane, możesz w nich przechowywać przybory toaletowe, ręczniki itp. Jest to szczególnie ważne w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr miejsca do przechowywania ma znaczenie.

  2. Jeżeli zdecydujesz się na schowki otwarte, będziesz mógł umieścić w nich elementy ozdobne, świece lub nastrojowe dekoracje.

A może drewno?

Ciekawym pomysłem jest wykonanie zabudowy z drewna. Jest to rozwiązane godne polecenia szczególnie w przypadku, gdy zdecydowałeś się na wannę już po wykończeniu łazienki, albo postanowiłeś zastąpić nią kabinę prysznicową. Drewno zawsze się obroni i będzie pasować do niemal każdego stylu wnętrzarskiego. Weź jednak pod uwagę, że nie jest obojętne, jaki gatunek wybierzesz.

W łazience często panuje duża wilgotność oraz wyższa niż w innych pomieszczeniach temperatura. Wszystko to może spowodować odkształcanie i puchnięcie drewna. Dlatego, jeśli planujesz zabudowę wanny, wybierz taki rodzaj drzewa, który jest odporny na trudne warunki. Najlepiej sprawdzą się:

  • teak,

  • merbau,

  • wenge,

  • cedr.

Życzymy udanego remontu!

Dzięki umiejętnemu zabudowaniu wanny możesz zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, stworzyć elegancką stylizację, a jednocześnie sprawić, że Twoja łazienka będzie wyglądać nietuzinkowo. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć udaną, funkcjonalną aranżację. Jeśli szukasz wanien, parawanów i kabin prysznicowych dobrej jakości, sprawdź naszą ofertę na https://lazienkoteka.pl. Jesteśmy przekonani, że te produkty spełnią Twoje oczekiwania i staną się dla Ciebie inspiracją do stworzenia prawdziwego, domowego SPA.

Udostępnij post!

Zostaw komentarz!

* Imię
* E-mail: (nieopublikowane)
   WWW (Site url withhttp://)
* Komentarz
Przepisz kod z obrazka